A cukorbetegség, más néven diabétesz, napjaink népbetegsége, mely a lakosság kb. 8%-át érinti. A cukorbetegség egy olyan anyagcsere betegség, amely a cukor túlzott felhalmozódását okozza a vérben. A szervezet elengedhetetlen energiaforrása a glükóz, melynek a sejtjeinkbe való beépülését az inzulin nevű hormon segíti elő. Az inzulin szabályozza a vércukorszintjét, valamint megakadályozza a glikogén, zsír és fehérje lebontását.
A cukorbetegség típusai:
• 1-es típusú cukorbetegség
Főleg gyermekkorban vagy serdülőkorban lép fel. A betegség során nem termelődik elegendő inzulin a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek elpusztulása miatt, így inzulinpótlásra van szükség. Az inzulin hiánya miatt a vércukor a vérben marad, képtelen bejutni a sejtekbe, ezáltal a vércukorszint magas lesz. A sejtek emiatt zsírokat és fehérjéket alakítanak át cukorrá, melynek következménye a sűrű vizelés és a nagy mennyiségű folyadékvesztés, ami kiszáradást okozhat.
• 2-es típusú cukorbetegség
Leginkább felnőtt- vagy időskorban jelentkezik. Ilyenkor a hasnyálmirigy ugyan termel inzulint, de a szervezet nem képes felhasználni azt, így nem jut elég vércukor a sejtekbe. Mivel ennél a típusnál a szervezetben jelen van az inzulin, lassabban emelkedik a vércukor érték, illetve a tünetek is eltérőek.
• 3-as típusú cukorbetegség
Nagyon ritka, az előidéző okok alapján lehet őket elkülöníteni. Ezen típusú diabétesz esetén valamilyen speciális, a fent említettektől eltérő okból alakul ki cukoranyagcsere zavar.
• 4-es típusú cukorbetegség
Terhességi diabétesz, mely a terhesség idején lép fel, vagy ilyenkor válik nyilvánvalóvá. A betegség a szülés után általában megszűnik, azonban az érintett nők körében később nagyobb a kockázata a cukorbetegség kialakulásának.
A cukorbetegség tünetei
Az 1-es típusú cukorbetegség esetén általában gyorsan alakulnak ki jellegzetes tünetek. Gyermekkorban akár napok vagy hetek alatt, tinédzserkorban hónapok alatt fejlődhetnek ki klinikai tünetek. Az 1-es típusú cukorbetegség jellegzetes tünetei a vizelet mennyiség megnövekedése, a fokozódó szomjúság- és éhségérzet, a jelentősebb fogyás, valamint a fáradékonyság. a betegség súlyos formában is jelentkezhet, mely az úgynevezett diabéteszes ketoacidózis. Tünetei lehetnek a kiszáradás, a fokozott légzés, a hányinger vagy hányás, esetenként tudatzavar.
A 2-es típusú cukorbetegség ezzel szemben legtöbbször évekig tünetszegényen zajlik. Akár 15-20 éven át is jelen lehet anélkül, hogy diagnosztizálják. Gyakran a súlyos késői szövődményei révén fedezik csak fel. Mivel nehezen felismerhető, csak a laboratóriumi vércukorszint-ellenőrzés nyújthat biztos választ. A 2-es típusú diabétesz esetében jellegzetes a végtagok zsibbadása, a bőr viszketése, a nehezen gyógyuló sebek, illetve a látás romlása.
A betegség előrehaladtával sajnos fokozott érelmeszesedés alakulhat ki, melynek következtében szívinfarktus, agyi infarktus, végtagi vérellátási zavar jelentkezhet. A diabétesz másik hosszú távú tünete az idegrendszer károsodása, melyhez hozzátartozhat a látás romlása, a fájdalomérzet csökkenése a végtagok zsibbadása.
Kialakulásának okai
A közhiedelemmel ellentétben a diabétesz nem feltétlenül csak a cukros ételek túlzott fogyasztása miatt alakulhat ki, hiszen az elhízás, a gyümölcsökben és zöldségekben szegény étrend, illetve a mozgásszegény életmód is hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához. Emellett a stressz is elősegíti a cukorbetegség megjelenését, valamint bizonyos betegségek, mint pl. a hasnyálmirigy gyulladás vagy a cisztás fibrózis is megnöveli a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Továbbá a pajzsmirigy problémák, magas vérnyomás vagy egyes gyógyszerek szedése egyaránt növelik a diabétesz kialakulásának kockázatát. Fontos leszögezni, hogy maga a cukorbetegség nem örökölhető, azonban a hajlam igen. Ezért, ha a családban már előfordult cukorbe¬tegség, fokozottan oda kell figyelni a helyes táplálkozásra.
Megelőzés
Az 1-es típusú cukorbetegség megelőzési lehetőségeiről sajnos ma még nem beszélhetünk. Ugyanis ez a betegség ritkán öröklődik, sokszor olyan családokban fordul elő, ahol korábban nem volt kimutatható, ezért nem is lehet megállapítani, hogy kiknél kellene szűrővizsgálatokat végezni, valamint megelőző intézkedések sincsenek.
A 2-es típusú cukorbetegség esetén azonban sokat tehetünk, hogy a betegség ne alakuljon ki. A finomított szénhidrátok és a túlzott kalóriabevitel helyett kiegyensúlyozott és változatos étrendet érdemes követni. Többek közt a halak, szárnyasok, gyümölcsök és zöldségek, rostok fogyasztása, valamint a rendszeres testmozgás is rendkívül fontos. Természetesen a genetikai hajlam ellen nem sokat tehetünk, de ennek tudatában céltudatosabban védekezhetünk a cukorbetegség kialakulása ellen.
A cukorbetegség kezelése
A cukorbetegség sajnos nem gyógyítható, élethosszig tartó kezelést igényel a vércukor megfelelő szinten tartásával. Ha már kialakult a 2-es típusú cukorbetegség, több kezelési módszer is lehetséges. A cukorbetegség mértékétől függően, akár elegendő lehet önmagában az életmódterápia is, azonban súlyosabb esetben gyógyszeres kezelésre, inzulinterápiára is szükség lehet. Ezek segítségével az értékek kordában tarthatók.
A diagnosztizált betegek száma növekvő tendenciát mutat, melynek oka a nem megfelelő életmód. Sajnos sok olyan eset van, hogy már csak akkor derül fény a magas vércukorszintre, amikor az már szövődményeket okozott.